Osobní asistent pro Kryštofa

Děčín VI. / Sbírku organizuje Andělé bez křídel z.s.

sbírka byla ukončena 13.09.2020

vybráno 70 000 Kč

z cílové částky 70 000 Kč

100.0 %

Kryštof je 16letý klučina, kterému byl ve třech let diagnostikován nízkofunkční autismus.

Představa většiny lidí o autismu je taková, že autista sedí někde v koutku, houpe se ze strany na stranu a je zcela ponořen do svého světa. Ve skutečnosti je pravda taková, že s autistou se nikdy nudit nemůžete. Nikdy nevíte, co vás čeká a každý den je jiný. Jestli naše rodina něčím netrpí, pak je to stereotyp. Každý den je jako jízda na dlouhé a divoké vlně s nejistým závěrem, buď ji ustojíte, nebo se v ní vykoupete.

Mám za to, že nikdo v naší čtvrti a možná ani ve střední Evropě nemá čistší koupelnu než my. Kryštof ji pravidelně, minimálně dvakrát do týdne, vytápí. Pán, který nám každé září zapisuje stav vodoměru, na nás po dotazu kolik jsme protočili spiklenecky mrkne a hlesne: „Opět první!“ Prim hrajeme i ve vylévání saponátů, gelů, čistících prostředků, šamponů nebo třeba i sirupu.

Úvod jsem se snažila trochu odlehčit, ale ten kdo má v okolí bytost s PAS (porucha autistického spektra) ví, že je toto soužití velmi náročné a není lehké najít lidi, kteří by se do spolupráce příliš vrhli.

Kryštof potřebuje doma i ve škole nepřetržitý dozor a pomoc se zvládáním pro nás triviálních úkolů, jako je obléci se, umýt si ruce, vyčistit si zuby. Doma se o něho staráme „na střídačku“, kdo je zrovna doma a není ve škole, v práci nebo někde jinde.

Každé dopoledne již pátým rokem Kryštof navštěvuje školu Nativity, kde jsme po otřesných předchozích zkušenostech našli azyl a výbornou asistentku Týnku. Jelikož Kryštofova školní docházka letos končí a již nemá nárok na asistenta hrazeného státem, jsme nuceni hledat jinou cestu financování Týnky asistenční práce, což činí 14 000 korun měsíčně.

Pokud se rozhodnete pro podporu ještě jednoho roku jeho školní docházky, budeme rádi a děkujeme.

Pro lidi stižené autismem je pobyt mimo domov v rámci socializace velmi důležitý. Rádi Vám ukážeme, jak Kryštof ve škole tráví svůj čas.

Těm, kteří by mohli přispět na Kryštofovu asistenci, mnohokrát děkujeme a jejich pomoci si velmi vážíme. Díky Andělům bez křídel z.s., kteří budou na podporu našeho syna pořádat retro party a vymýšlí další akce, věříme, že vše dopadne dobře. I to je důvod, proč nežádáme zde celou částku, ale snažíme se i jinou cestou. Ještě jednou děkujeme všem třeba i jen za přečtení našeho příběhu.

Jindřich a Petra Bumbovi

15. 06. 2020

Příspěvky 88

Další