Ortézy pro Tadeáška

Třebíč / Sbírku organizuje Zuzana Pálková

sbírka byla ukončena 10.05.2020

vybráno 73 987 Kč

z cílové částky 70 000 Kč

105.7 %

Tadeášek se narodil předčasně a jeho první minuty života doprovázela řada vážných zdravotních komplikací. Později si rodiče od lékařů vyslechli diagnózu autismus a těžká mentální retardace. Vlivem nemoci má chlapeček zkrácené achilovky a velmi špatně se pohybuje. Pomohly by mu speciální ortézy, které pojišťovna bohužel neproplácí.

Tadeášek strávil hned po narození několik dní v nemocnici. I přes to všechno se vyvíjel s ohledem na okolnosti normálně, jeho vývoj byl jen „malinko" pozadu. Po propuštění domů následovaly intenzivní rehabilitace, protože byl silně hypertonický. Ve 14 měsících se postavil na nožičky, uměl „paci paci“, říkal táta... Po roce však nastal regres a začalo se objevovat divné chování.

Nás syn přestal reagovat na jméno, nenavazoval oční kontakt, často se díval tak nějak mimo… Jako by zapomněl vše, co už uměl. Nepřišel žádný pokrok, naopak přibylo zvláštní chování. Jeho pozornost směrovala na vše, co se točí, často pobíhal a mával rukama, vydával různé zvuky a skřeky, houpal se ze strany na stranu, točil se dokola… Vše ukazovalo na autismus.

Když Tadeáškovi bylo 20 měsíců absolvovali jsme první psychologické vyšetření. Po kolečku návštěv u lékaře se potvrdily naše obavy. Vyslechli jsme si diagnózu nízkofunkční autismus a těžká mentální retardace. Začali jsme spolupracovat s ranou péčí a docházet na různé terapie.

Nemoc se výrazně projevila v Tadeáškově chůzi, kdy začal chodit po špičkách. Rehabilitace byly velmi obtížné. Zaměřili jsme se na protahování nožiček, aby nedošlo ke zkrácení achilovek. Bohužel i přes cvičení ke zkrácení achilovek došlo, a to k velmi výraznému. Nyní už nemůže došlápnout na celé chodidlo, často padá a místo bot musí nosit kožené capáčky.

Vzhledem k diagnózám se jako nejlepší řešení ukázala léčba nošením dynamických ortéz od firmy Pohlig, které se bohužel nevyrábí u nás v ČR, nejsou hrazené pojišťovnou a jsou velice nákladné. Absolvovali jsme konzultaci, cvičné sádrování, abychom věděli, zda Tadeášek ortézy snese. Vše proběhlo v pořádku a obdrželi jsme termín ve Vídni, kde firma sídlí.

Věříme, že jsme na dobré cestě k tomu, aby Tadeášek mohl chodit normálně, bez bolestí a pádů a užívat si se svými sourozenci. Proto teď potřebujeme pomoc od vás, dobrých lidí, kterým nejsou lhostejné osudy ostatních.

Velice si vážíme každé pomoci a za Tadeáška moc děkujeme!

10. 03. 2020

Příspěvky 69

Další