Automobil pro Ondráška na vozíku

Mšené Lázně - Vrbice / Sbírku organizuje Linda Martinovská

Zbývá 79 dnů

vybráno 2 836 Kč

z cílové částky 400 000 Kč

0.71 %

Darovat

Ondrášek se narodil v 35. týdnu těhotenství jako zdánlivě zdravé miminko. První komplikace se objevily již v porodnici, následovala řada vyšetření a dnes se 13letý chlapec potýká s hned několika vážnými nemocemi.

I přes všechny útrapy je to šikovný kluk s touhou užívat si život naplno a velký bojovník, o kterého se stará maminka. Oběma by velmi pomohl speciálně upravený automobil, do kterého by bylo možné naložit pomocí rampy polohovací vozík.

Skličující závěry lékařů

Krátce po narození lékaři zjistili, že Ondra postrádá sací reflex. Jeho krmení bylo velmi náročné, potřebnou výživu tak dostával za použití hadiček a stříkaček. Po měsíci trpělivé péče začal Ondra konečně přibírat a naučil se sát. V půl roce jsme začali s cvičením Vojtovy metody a v roce to byl normální zdravý šikovný chlapeček, který zkoušel své první krůčky.

V jednom roce prodělal neepileptický záchvat (tzv. hypotonicky záchvat), při kterém si vážně poranil hlavu. Po tomto zlomovém okamžiku se jeho vývoj značně zpomalil. Vše, co doposud uměl, zůstalo zachováno, ale nové věci se neučil vůbec, nebo jen se značným zpožděním a velmi pomalu. Nastal koloběh vyšetření a hospitalizacíse skličujícími závěry: centrální hypotonie – vážná ochablost svalů a vývojová vada mozku.

Ondrova maminka zůstala na péči sama

Ondřejův otec tuto velkou změnu neustál a v Ondráškových pěti letech od nás odešel. Bylo to v době, kdy se u Ondry projevil regres a následně i mentální retardace. Od toho okamžiku je syn vedený jako pacient trpící větším počtem závažných chorob a zdravotních komplikací. Život se nám tak obrátil zcela vzhůru nohama.

Začaly přibývat diagnózy jako dětský autismus a epilepsie, nově také tuberózní skleróza, která se ještě geneticky vyšetřuje. Ondra je plně na plenách, nesmrká, špatně mluví, nezvládne delší chůzi. Neumí se sám obléknout a je zcela závislý na pomoci druhých. Kvůli lékům, které musí brát, trpí zvýšenou únavou a kolapsy organismu a tachykardií.

Ondřej je částečně chodící, ale onemocnění mu pohyb výrazně znesnadňují. Má i vetší fyzické bolesti kvůli onemocnění zad – svalstvo chlapci špatně drží páteř.

I přes všechny těžkosti, chceme žít nadále s větrem ve vlasech a naplno. Děkuji předem všem za pomoc při plnění Ondráškových snů.

Více o Ondráškovi v reportáži TV Barrandov 

Máma Linda Martinovská

24. 07. 2020

30. 07. 2020

🌺 Děkujeme všem ,že pomáháte 🌺

Příspěvky 14