Automobil pro Ondráška na vozíku

Mšené Lázně - Vrbice / Sbírku organizuje Linda Martinovská

Zbývá 69 dnů

vybráno 30 337 Kč

z cílové částky 400 000 Kč

7.58 %

Darovat

Ondrášek se narodil v 35. týdnu těhotenství jako zdánlivě zdravé miminko. První komplikace se objevily již v porodnici, následovala řada vyšetření a dnes se 13letý chlapec potýká s hned několika vážnými nemocemi.

I přes všechny útrapy je to šikovný kluk s touhou užívat si život naplno a velký bojovník, o kterého se stará maminka. Oběma by velmi pomohl speciálně upravený automobil, do kterého by bylo možné naložit pomocí rampy polohovací vozík.

Skličující závěry lékařů

Krátce po narození lékaři zjistili, že Ondra postrádá sací reflex. Jeho krmení bylo velmi náročné, potřebnou výživu tak dostával za použití hadiček a stříkaček. Po měsíci trpělivé péče začal Ondra konečně přibírat a naučil se sát. V půl roce jsme začali s cvičením Vojtovy metody a v roce to byl normální zdravý šikovný chlapeček, který zkoušel své první krůčky.

V jednom roce prodělal neepileptický záchvat (tzv. hypotonicky záchvat), při kterém si vážně poranil hlavu. Po tomto zlomovém okamžiku se jeho vývoj značně zpomalil. Vše, co doposud uměl, zůstalo zachováno, ale nové věci se neučil vůbec, nebo jen se značným zpožděním a velmi pomalu. Nastal koloběh vyšetření a hospitalizacíse skličujícími závěry: centrální hypotonie – vážná ochablost svalů a vývojová vada mozku.

Ondrova maminka zůstala na péči sama

Ondřejův otec tuto velkou změnu neustál a v Ondráškových pěti letech od nás odešel. Bylo to v době, kdy se u Ondry projevil regres a následně i mentální retardace. Od toho okamžiku je syn vedený jako pacient trpící větším počtem závažných chorob a zdravotních komplikací. Život se nám tak obrátil zcela vzhůru nohama.

Začaly přibývat diagnózy jako dětský autismus a epilepsie, nově také tuberózní skleróza, která se ještě geneticky vyšetřuje. Ondra je plně na plenách, nesmrká, špatně mluví, nezvládne delší chůzi. Neumí se sám obléknout a je zcela závislý na pomoci druhých. Kvůli lékům, které musí brát, trpí zvýšenou únavou a kolapsy organismu a tachykardií.

Ondřej je částečně chodící, ale onemocnění mu pohyb výrazně znesnadňují. Má i vetší fyzické bolesti kvůli onemocnění zad – svalstvo chlapci špatně drží páteř.

I přes všechny těžkosti, chceme žít nadále s větrem ve vlasech a naplno. Děkuji předem všem za pomoc při plnění Ondráškových snů.

Více o Ondráškovi v reportáži TV Barrandov 

Máma Linda Martinovská

24. 07. 2020

30. 09. 2020

30. 09. 2020

30. 09. 2020

Tak žádost na pomůcku od státu - tedy auto je zamítnutá, paní z posudkové to samotné bylo moc líto(je opravdu skvělá a citlivá a snažila se moc pomoc ),ale prostě ty zákony jsou tak daný a jak už jsem psala: přes to vlak nejede .

Už jen počkáme ,až to přijde oficiálně poštou ,ale děkuji, že se aspoň pokusili mi z úřadu pomoc .
 
Děkuji i všem tady za pomoc a za to ,že jste si udělali čas , věnovali nám  ho a snažíte se pomoci .

12. 09. 2020

Časový limit sbírky už je za polovinou a podařilo se vybrat necelá 4% .V podstatě nezbývá už jen doufat,že se poštěstí u posudkové komise ,ale jelikož Ondra nesplňuje podmínky a netuším ,zda je možnost nějaké výjimky ,tak moc nedoufám .I tak -kdyby se poštěstilo a posudková schválila příspěvek na auto , dávají max.200 tisíc , takže stále bude docela dost chybět na ojeté upravené auto s plošinou,které aspoň nějaký ten rok vydrží a má úpravy zapsané v techničáku.
Ale zatím to vypadá tak ,že vozík prostě bude doma ležet ladem a kluka budu vozit na kočáru - co je mu sice už malý a nevyhovuje ,ale aspoň ho sama dokážu naložit a vyložit .I tak všem moc děkuji za snahu , pomoc ,sdílení a držení palečků
ps. nevzdala jsem to ,ale zatím je cíl v nedohlednu ,takže musím zvažovat variantu bez vozíku, bez Ondrovo samostatnosti a větší dřinu pro všechny ,když bude na kočáru .

27. 08. 2020

27. 08. 2020

děkujeme všem co pomáhají 
27. 08. 2020

18. 08. 2020

Chtěla bych více přiblížit život Ondry a  popovídat  si o ambulantních vozíčkářích . Věděli jste, že téměř 90% uživatelů invalidního vozíku má v nohou alespoň nějakou funkci ?! Dostáváme spoustu "komentářů" od lidí, kteří se ptají, jestli je Ondra  "lepší", "vyléčený" nebo "falešný", protože vidí nějaké fotky na invalidním vozíku a některé fotky ,kdy stojí na nohách . Je tzv. ambulantní uživatel invalidního vozíku, což znamená, že se může  postavit ze svého vozíku  a trochu se projít. To neznamená, že předstírá . To neznamená, že je vyléčen , a rozhodně to neznamená, že jeho stav je lepší nebo že podvádí . Jeho  invalidní vozík je nástroj, který pravidelně používá, aby pomohl svému tělu.Vozík ho chrání před přílišnou bolestí a pomáhá mu proti únavě .Obzvlášť když víme, že bude venku a asi i na delší dobu. Chodí částečně ,ale také  to nevylučuje skutečnost, že většinou potřebuje invalidní vozík. . Není to zázrak, když stojí, aby dosáhl na něco na vysoké polici (nenechám ,aby na něho  někdo křičel ,že je podvodník ) a není  podvodník , ani když vystoupí  z auta popojde pár kroků a přestoupí na vozík.
 A i přes jeho částečnou mobilitu  potřebuje pro převozy automobil s plošinou .
I proto děkujeme všem za vaší pomoc, moc si vážíme ,že jste si pro svou pomoc vybrali Ondru a že mu pomáháte splnit jeho sen , cestovat s větrem ve vlasech a jako každý jiný člověk .V tom mu automobil s plošinou velmi pomůže a ulehčí  převozy k lékaři, na rehabilitace do školy a i například na výlety  za poznáním naší krásné země.I Ondrášek si zaslouží navštěvovat přátele , rodinu a poznávat místo ,kde žije .A díky vám bude mít možnost tohle prožívat a za to jsem moc vděčná.
Děkuji vám všem mamka Linda

#AmbulantníVozíčkářiExistují07. 08. 2020

děkujeme všem  kdo pomáháte , moc si vaší pomoci vážíme .Jste úžasní 
30. 07. 2020

🌺 Děkujeme všem ,že pomáháte 🌺

Příspěvky 52

Další