Obrázky na útěku

Staré Město / Sbírku organizuje Gombík z.s.

sbírka byla ukončena 20.04.2020

vybráno 29 450 Kč

z cílové částky 100 000 Kč

29.45 %

Umění pomáhá vyprávět příběhy už staletí. Tahy štětce jsou formou terapie i pro lidi z uprchlického tábora Moria na ostrově Lesbos. Malíři na útěku vkládají do svých silných děl velmi traumatizující zážitky z cesty do Evropy.

Našim cílem je vydat knihu obrazů a osobních příběhů ve prospěch pomoci těmto lidem. Chceme ukázat, že i oni jsou obyčejní lidé, kteří si zaslouží naši pozornost.

Tito malíři nejsou pouze „uprchlíci“, jsou to mnohdy velmi šikovní a talentovaní lidé, se spoustou nápadů a schopností. Jsou to lidé, kteří byli násilně vyrváni ze svých domovů, ze své kultury, často museli opustit své rodiny i své přátele.

Vloni jsme zorganizovali sérii devíti výstav, která lidem v naší republice ukázala, že jsou to lidé jako my, kteří ale prožívají velké utrpení a potřebují pomoc a naději.

Finance nám umožní vydání knihy z této výstavy s příběhy autorů a jejich obrazů s dvojjazyčným textem,kterou budeme distribuovat v rámci besed s významnými osobnostmi, charitativních akcí, sbírek na podporu lidí v nouzi, osvětové činnosti v rámci škol, festivalů a nejrůznějších veřejných akcí. Knihu bychom chtěli vydat v červnu 2020 nákladem 4000 kusů.

„Život“ na řeckém ostrově

V uprchlickém táboře Moria na ostrově Lesbos přebývá v současné době bezmála 20 000 běženců, kteří už řadu měsíců, někteří i let, žijí v otřesných podmínkách, bez bližších informací a naděje na normální život. Jejich duševní zdraví se v koloběhu zoufalých dní drasticky zhoršuje.

Ostrůvkem naděje se pro tyto lidi stal v květnu 2018 The Hope Project Arts, který založili manželé Kempsonovi z Anglie a který se soustředí hlavně na zlepšení jejich mentálního zdraví. V jedné nevelké místnosti, kousek od kempu Moria, vznikají pod záštitou centra velmi silné obrazy. Malují je lidé různého věku z různých částí světa. Odtud pocházejí všechny naše obrazy, které se staly součástí putovní výstavy i budoucí knihy.

19. 02. 2020

Příspěvky 17