Daruj vzdělání a život

Říčany / Sbírku organizuje Daniel Urban

sbírka byla ukončena 04.04.2020

vybráno 76 043 Kč

z cílové částky 36 288 Kč

209.55 %

Vítáme Tě! Potřebujeme Tvojí pomoc se čtvrtým ročníkem sbírky pro Zakarpatskou Ukrajinu. Jezdíme do oblastí, které před druhou světovou válkou byly součástí ČSR. Už tenkrát v dobách Nikoly Šohaje loupežníka to byl chudý kraj. A už tenkrát lidé dobrého srdce pomáhali zdejším lidem.

Naše pomoc se soustředí na tři místa. Jedná se o základní školu ve Svaljavě, kterou navštěvují výhradně děti z chudinského tábora. Jedná se o děti, jejichž rodiče jsou většinou negramotní a škola je pro ně jedinou možností, jak zlepšit život sobě, ale i svojí rodině. Škola bude mít od letošního roku trvale učitele z ČR, kteří se zde budou věnovat i mimoškolním dětským aktivitám. Naše pomoc bude směřovat hlavně do této oblasti a také již tradičně do školních potřeb.

Druhým je základní škola Negrovec, jedna z mála v oblasti, jež se věnuje mimoškolním, hlavně sportovním aktivitám. Loni se i díky našemu přispění vybudovalo sportovní hřiště, letos půjde naše podpora opět do něj - je třeba jej ještě rozšířit, aby ho mohlo využívat víc dětí.

Do třetice se jedná o Polikliniku v Koločavě, která za poslední 4 roky udělala obrovský skok, kdy se postupně podařilo zrenovovat dvoupatrovou budovu. V poliklinice bezplatně léčí místní seniory, kteří by jinak na zdravotní péči nedosáhli. Do nemocnice opět nakoupíme zdravotní pomůcky, které se používají při výjezdech k první pomoci.

Vloni jsme se stali ambasadory značky pořádného oblečení BUSHMAN a právě tato firma se stala patronem letošní sbírky. Až do výše 30 000 Kč dá za každou korunu od Tebe jednu korunu vlastní! „Je nám ctí moci rozšířit partnerství s Janou a Danielem v souladu s našimi hodnotami o další formu pomoci,“ říká zakladatel značky BUSHMAN Jindřich Melichar.

Informace o sbírce sleduj na našem Facebooku Škoda 100 na cestách

Každý, kdo pomůže, si kromě dobrého pocitu odnese naší speciální HERO samolepku! Pošleme mu ji poštou. Děkujeme, že v tom jedete s námi!

03. 02. 2020

30. 04. 2020

Cesta se odkládá, ale nebojte, pomáhat budeme!

Dneska jsme měli odjet do Zakarpatí, kde jsme chtěli pomoc nakoupit a adresně předat. Cestu musíme odložit, ale nebojte i letos dovezeme peníze do školy ve Svaljavě a Negrovci a také do polikliniky v Koločavě.

Do Koločavy pořídíme notebook pro primáře, aby mohl vést elektronickou kartotéku pacientů a mohl s ní být mobilní, když jezdí na výjezdy za pacienty do vesnic v horách.🚑

Do Negrovce pořídíme posilovací stroje na jejich nové hřiště, na jehož vybudování jsme přispěli loni.🏋️‍♀️

A zbytek peněz se použije ve škole ve Svaljavě na vybudování zázemí pro české studentky „skoroučitelky" které budou z místními dětmi pracovat na školních a hlavně mimoškolních aktivitách.👨‍🏫

Naše sbírka se jmenuje Daruj vzdělání a život. Nazvali jsme jí tak, protože si myslíme, že vzdělání stejně tak jako zdravotní péče je to nejdůležitější co člověk k životu potřebuje.

Budeme průběžně informovat o letošním průběhu. Díky! 👍❤️

27. 02. 2020

Je to tam!

Máme skoro 200% děkujeme! 

Neděláme nic nového, už i Foglar byl před druhou válkou v Zakarpatí a kromě jiného skauti přivezli pomoc pro zdejší lékaře. Dodnes na to místní s láskou vzpomínají :-) Má to prostě cenu!

21. 02. 2020

Jak jistě víte, jednou z podporovaných škol je i škola v Negrovci. Kde jsme loni pomohli boxerským vybavením a nějakými penězi na stavbu hřiště. Dnes přišel od Ivana Havryla (učitel/tělocvikář) vzkaz a poděkování.

Доброго дня! завдячуючи вашій допомозі в нас діє секція з боксу і багато молоді має можливість займатись спортом.ДЯКУЮ

Což znamená: Dobré odpoledne! Díky vaší pomoci, máme sekci pro box a mnoho mladých dětí má možnost sportovat. DĚKUJEM

A děkujeme i my :-)


Na fotce je pod dohledem ředitele školy, předání peněz do rukou jednoho z vedoucích kroužků a pravé ruky Ivana.

06. 02. 2020

Poliklinika Koločava

Je to dvoupatrová budova, postavená v dobách SSSR. Když jsme ji viděli poprvé nechápali jsme, jak tam může někdo léčit. Rozmlácená okna, plíseň a jen jedna funkční místnost. V té jeden lékař. Lékař, který jako jediný neutekl za lepším do města, nebo dál do Evropy. Má k tomu důvod, když byl malý zemřeli mu oba rodiče a koločavští dřevorubci se ho ujali, vychovali a složili se mu na studia medicíny v Kyjevě.

Rozhodl se jim to vrátit a věnuje se jejich léčení a jako jediný lékař v oblasti i dojíždí do hor k těm nejposlednějším samotám. Dnes už má i nástupce svého syna.

Naše pomoc se v prvních ročnících soustředila hlavně na zdravotnický materiál. Chodítka, hole a další. Našemu partnerovi PresHranice, se podařil velký kus práce a sehnal velké peníze na rekonstrukci a vybavení. Při naší poslední návštěvě bylo opravené spodní patro a pracovalo se na patře horním, kde bude lůžková část. Navíc se podařilo zajistit této poliklinice základní finanční podporu přímo od místní samosprávy a vlády.

V loňském roce jsme přivezli hlavně dezinfekční prostředky, kterých byl nedostatek. A také multifunkční tiskárnu a spotřební materiál, na tisk lékařských zpráv. V letošním roce, bychom rádi vybavili doktora notebookem, aby nemusel psát při výjezdech poznámky do bloku a pak se zdržovat jejich přepisováním do letitého PC, které má na stole. V případě, že dosáhneme větší částky, zakoupíme i lékařské vybavení pro první pomoc do sanitky, která je také dodaná z ČR.

Na fotografii je budoucí lůžková část, při naší loňské návštěvě.

05. 02. 2020

Škola Negrovec

Dnes se podíváme podrobněji na další část námi financovaných projektů.

Dnes to nebude úplně veselé povídání.

Negrovec je škola s pohnutým osudem. Nachází se v krásném městečku či spíše velké vesnici pár kilometrů před Koločavou. Jak jistě víte, v posledních letech Ukrajina brání svojí územní integritu na východě země. Ať už tady tomu u nás říkáme jakkoliv na Ukrajině tomu říkají válka, ve které umírají lidé. Z Negrovce stejně tak jako z celého kraje se přihlásilo k obranně vlasti několik desítek žen i mužů. Několik z nich už zaplatilo cenu nejvyšší. Jeden z nich byl žák místní základní školy. Byl velmi nadějným studentem a studoval již střední školu, když se dobrovolně přihlásil...... Nyní má na dvoře školy sochu a škola je pojmenovaná na jeho počest. V interiéru školy jsou fotografie, věnované všem negroveckým hrdinům.

V této škole učí skvělý učitel p. Havryl, který se věnuje i mimoškolním aktivitám dětí, které jsou v této oblasti tak důležité. Po vzoru Foglara udělal oddíl dívek a chlapců, se kterými pořádá pravidelné puťáky po okolních horách. A také se zasadil o zřízení hřiště, které vzniklo i za naší pomoci loni na pozemcích školy. Hřiště by chtělo trochu dovybavit nějakým sportovním náčiním. Jak známo ve zdravém těle je zdravý duch a ve zdejší tvrdé zimě je obzvlášť potřeba.

Na fotografii, koutek na počest padlého studenta.

04. 02. 2020

Škola Svaljava

Pojďme si společně projít jednotlivé projekty, které budou financované touto sbírkou. Dnes se podíváme na školu pro děti z chudinského tábora ve Svaljavě. 

Škola funguje jen díky podpoře z ČR. Do školy chodí několik set dětí z tábora. Škola má jen pár učeben, děti se o ně střídají. Tábor má rozlohu cca 2 km2 a žije v něm v nuzných podmínkách několik tisíc lidí. Jedná se většinou o lidi, které nemají ani základní vzdělání. Jedinou šancí jak jim pomoci je vzdělávat jejich děti. 

Naše pomoc každý rok jde do ,,papírnictví" Kupujeme sešity, psací potřeby, kružítka, pravítka atd. Vždy v počtech několika tisíc kusů od každého artiklu. Na každého žáka se dostane. 

Letos se podařilo zajistit díky nadaci PřesHranice stálou službu učitelek studentek z ČR. Tyto učitelky studentky budou rozvíjet i mimoškolní aktivity dětí. To je v tomto chudém kraji důležité. Není zde moc šancí na nějaké mimoškolní vyžití. Pro tyto učitelky se bude budovat skromný příbytek i na něj půjde část peněz.

Na obrázku je škola, focená směrem od silnice. Učebny jsou vytápěné kamny. Lavice mají už také něco za sebou. Přesto do ní děti nadšeně chodí a jejich studijní výsledky jsou velmi dobré :-)

Partner sbírky 1

Partnerem této sbírky je Bushman

Příspěvky 39

Další