POMOC JAKO SPOLEČNÝ CÍL

Život čtyř sourozenců zasáhla velká bolest. Během jednoho měsíce jim zemřeli oba rodiče. Příběh, ze kterého mrazí, má v sobě ale i světlo. Rodinný přítel Lukáš Svoboda se stal dětem oporou a založil pro ně sbírku. A ta spustila obrovskou vlnu podpory.

Dárci přispívali drobnými i většími částkami. A co víc – ozývali se i lidé s nabídkou, že pohlídají děti nebo zajistí zážitkový pobyt na farmě se zvířaty. Sbírka měla za cíl vybrat 263 158 korun. Za tři měsíce se ale částka vyšplhala na neuvěřitelných 1 703 715 korun.

Dary pomohly Filípkovi, Toníkovi, Aničce a Františkovi ulehčit životní situaci a zajistit finančně jejich budoucnost.

S tak velkou publicitou sbírky je často spojena i ztráta soukromí. I proto je potřeba vždy zvážit, kdo bude sbírku zastřešovat a stane se kontaktní osobou. Bylo zřejmé, že v těchto těžkých životních chvílích byl pro děti a starající se babičku důležitý klid a ochrana soukromí. Proto to byl právě Lukáš, kdo na sebe vzal roli organizátora sbírky.

Administrativně zvládl sbírku nachystat poměrně snadno. Větší oříšek bylo video, ze kterého měl strach. Nakonec s natáčením pomohl známý, který vytvořil profesionální video, a to bez nároku na honorář.

Velké nasazení bylo potřeba také v průběhu. Lukáš se sbírce věnoval po večerech a ve volnu – v podstatě kdykoli byla vhodná chvíle. „Propagace sbírky probíhala hlavně na Facebooku přes okruh mých přátel a známých, ale také u mě v práci. Řekl jsem jim, že za sbírkou stojím já a chci dětem pomoci. Byl jsem mile překvapený reakcí kolegů, kteří začali příběh sami sdílet,“ popisuje Lukáš sílu pomoci, kterou přinesl osobní kontakt založený na důvěře.

Právě setkání plná naděje byla pro Lukáše odměnou. Potkával se jak s kamarády, tak s lidmi, které do té doby neznal. Společně se spojili pro konkrétní cíl – pomoci malým dětem v těžké životní situaci.

To všechno se stalo pro Lukáše hnacím motorem pro založení další sbírky. O dva roky později pomohl společně s kamarádkou nemocným dětem, které potřebovaly uhradit lékařské výdaje.

< zpět